Výměna řidičského průkazu na britský

Sdílejte mezi přáteli:

Platnost EU řidičského průkazu a jak ho vyměnit za ten britský.

Platnost EU řidičského průkazu ve Velké Británii

Řidičský průkaz vydaný zemí Evropské unie je platný pouze pro skupiny A a B a to do dovršení 70-ti let nebo po dobu tří let od doby, kdy získáte britské občanství. (Podle dostupných informací se pravidla s ohledem na Brexit prozatím nemění)

Platnost britského řidičského průkazu v EU po Brexitu

Pravidla a aktuality na informačním webu Spojeného království – GOV.UK (www.gov.uk/guidance/driving-in-the-eu-after-brexit#eu-drivers-visiting-or-living-in-the-uk-after-eu-exit)

Výměna za britský řidičský průkaz

Ať už je váš důvod ke změně jakýkoliv, postup je jednoduchý (Před tím, než žádost vyplníte, ujistěte se, jestli jste rezidentem v UK po dobu nejméně 185 dní. Bez toho to nepůjde).

Jestli máte nárok na UK řidičský průkaz si jednoduše ověříte tady: www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence

Vyplníte žádost o změnu ŘP na formulář D1, který je k dostání na poště nebo vyplněním žádosti o něj na www.gov.uk/dvlaforms. Formulář je k vyplnění vcelku jednoduchý. Pokud si nebudete vědět rady, tak na poště vám dokážou i poradit. K žádosti by ste měli také přiložit původní řidičský průkaz a pasovou fotografii. Na větších poštách, kde vydávají a ověřují doklady se můžete i rovnou vyfotit v automatu (najděte si vaši nejbližší Post office v Bournemouth zde: www.postoffice.co.uk/branch-finder). Nezapomeňte přiložit šek, popř. poštovní poukázku adresovanou na DVLA Swansea v hodnotě poplatku £43  za výměnu. Zásilku je vhodné si pojistit, se sledováním zásilky nebo s doručenkou. Do třech týdnů by ste měli obdržet váš nový anglický řidičský průkaz poštou.

Co výměnou získáte?
  • Levnější pojištění automobilu
  • Vaše nové ID s fotografií a adresou bydliště, tzv. “Proof of address”
  • Některé nabídky práce vyžadující britský řidičský průkaz
Výměna britského řidičského průkazu, pokud žijete v EU

Pravidla a aktuality na informačním webu Spojeného království – GOV.UK (www.gov.uk/guidance/driving-in-the-eu-after-brexit-driving-licence-exchange#eu-drivers-who-live-in-the-uk-after-brexit)

 

Sdílejte mezi přáteli: