Britské Velikonoční tradice

Sdílejte mezi přáteli:

Tak jako v našich končinách, patří Velikonoce k významným křesťanským svátkům po celé Velké Británii. Jak probíhají, jak je slaví a jaké tradice patří k velikonočním svátkům mezi ostrovany?

PALM SUNDAY

Květná neděle je šestá a zároveň poslední neděli postní. Anglicky Palm Sunday podle vítání lidí s palmovými listy při příchodu Ježíše do Jeruzaléma.

HOLY MONDAY

Modré nebo někdy také žluté pondělí.

SHROVE TUESDAY

Shrove Tuesday, u nás znám jako Masopustní úterý (Šedivé úterý). Mezi Brity spíše známý jako Pancake day, kdy se tradičně jedí palačinky pro zachování postní doby takzvaného Velkého půstu. Na některých místech Británie se konají takzvané Pancake races (palačinkové závody). Účastníci závodů by se při běhu s panvičkou měli pokusit několikrát přehodit palačinku. Nejznámější palačinkový závod se koná v jihoanglickém Olney.

Pancake race v Olney

ASH WEDNESDAY

Ash Wednesday je naše Popeleční středa, jindy u nás nazývaná také jako škaredá nebo sazometná středa.

MAUNDY THURSDAY

Maundy Thursday, neboli Zelený čtvrtek, je čtvrteční den před velikonoční pondělím, mezi křesťany známý jako den Poslední večeře. Důležitá událost ze života Ježíše Krista, kdy den před svým umučením slavil se svými učedníky židovskou slavnost Pesach. Odtud právě Maundy. Slovo, které pochází z francouzského slova „Mande“, což znamená „příkaz“ nebo „mandát“ a je převzato z příkazu Krista při poslední večeři, „milujte se, jak jsem vás miloval.“

V Británii se královna účastní ceremoniálu královské maundy, jehož tradice sahá až do období středověkého krále Edwarda I. (vládl do roku 1307†) a od období vlády anglického krále Charlese II. se pro tuto příležitost razí stříbrné mince v hodnotách 1, 2, 3, a 4 pence. Těmito mincemi jsou pak samotnou královnou Alžbětou II. každoročně obdarováni ženy a muži penzisté, kteří přispívají místním komunitám. (Více o maundy money a místech ceremonií období vlády královny na stránkách Royal Mint)

GOOD FRIDAY

Good Friday, neboli Velký pátek. Tedy den, který je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži. V Británii národním svátkem, stejně tak jako následující Velikonoční pondělí (Více o britských svátcích v příspěvku o Bank Holidays)

HOLY SATURDAY

Neboli Bílá sobota, součást Svatého týdne a druhý den velikonočního tridua. Připomíná den, kdy Ježíš ležel v hrobě.

RESURRECTION SUNDAY

Velikonoční neděle, při níž se slaví Kristovo zmrtvýchvstání a vítězství nad smrtí.

EASTER MONDAY

Velikonoční pondělí a jeho tradice mezi ostrovany jsou jiné než u nás, přesto sdílí několik společných tradičních znaků a symbolů.

TRADICE A SYMBOLY

Easter Eggs and The Easter Bunny

Velikonoční vajíčka symbolizující nový život a konec zimy a Velikonoční zajíček, či králík, o kterém se věří, že dětem nosí čokoládová vajíčka.

Easter Egg Hunts

Hon na vajíčka je oblíbenou aktivitou mezi dětmi, ale i dospělými. Lovy velikonočních vajíček se zpravidla konají ráno na velikonoční pondělí. Velikonoční vajíčka se schovají na různých místech v domě, na zahradě a dalších místech. Po lovcích vajíček se požaduje nalézt jich co nejvíce.

Painting Eggs

Tradice malování a dekorování vajíček existuje i v Británii a tyto vajíčka jsou součástí honu na vajíčka, tzv. easter egg hunts. Britové taktéž znají foukaná zdobená vajíčka, tzv.Painted Eggshells. Tato tradice není bohužel na mnoha místech moc praktikovaná a byla spíše nahrazená čokoládovými barevnými vajíčky.

Rolling Eggs

Kutálení malovaných nebo jinak dekorovaných vajíček z travnatého kopečku na Velikonoční pondělí. Majitel vajíčka, které se dokutálí nejdále, vyhrál a dostane sladkou odměnu.

Easter Flowers

Některé britské rodiny dodržují tradiční velikonoční výzdobu v podobě barevných květin, kterými vyzdobí své domovy. Například tulipány, liliemi symbolizující čistotu Krista, Narcisy a jinými. Těmito květinami jsou také běžně vyzdobené kostely.

Hot Cross Buns

Hot cross buns je tradiční britské, sladké velikonoční pečivo s rozinkami nebo kandovaným ovocem. Tradičně se podává “toastované” s máslem a šálkem čaje.

Easter bonnets

Easter bonnet neboli Velikonoční klobouk je ozdobný klobouk, který se tradičně nosí o Velikonocích jako symbol obnovy a znovuzrození. Klobouky různých tvarů se obvykle zdobí velikonoční tématikou.

Bottle Kicking

Regionální velikonoční tradice v anglickém Leicestershire symbolizující více než dvousetleté rivalství mezi vesnicemi Hallaton a Medbourne. Smyslem hry je setkání zástupců obou vesnic na speciálním hracím poli v boji o sudy.

Egg Jarping

Velikonoční tradice převážně na severovýchodě Anglie, která přerostla v každoroční světový šampionát. Uvařená vejce na tvrdo dvou oponentů se setkávají v souboji proti sobě.

The Nutter’s Dance

Regionální velikonoční tradice z anglického městečka Bacup ležícím v Lancashire na severozápadě Anglie. Taneční představení a průvod městem tradičně oblečených účastníků s černě pomalovanými obličeji.

Easter Morris Dancing

Na mnoha místech Británie se tancuje tento lidový tanec v časech kolem Velikonoc jako součást oslav příchodu jarního období. Tradiční kroj se může lišit podle místa konání a místních tradic.

The Egg and Spoon Race

Neboli závod s vejcem a lžičkou. Tato oblíbená velikonoční aktivita se koná na několika místech v celé Británii. Cílem této soutěže je doběhnout do cíle s lžící v puse, na které je natvrdo uvařené vejce. Vejce nesmí spadnout na zem.

Víte-li o dalších zajímavostech britských Velikonoc, nezapomeňte nám dát vědět a my je přidáme.

Sdílejte mezi přáteli: