První vakcíny v Evropě se začínají testovat v Oxfordu

Sdílejte mezi přáteli:

Vakcína proti koronaviru, která byla vyvinuta oxfordských týmem za méně než tři měsíce se začala testovat na prvních dobrovolnících. Jde o první zkoušky vakcíny proti koronaviru v Evropě.

Studie testování vakcíny proti koronaviru je navržena tak, že první polovina dobrovolníků bude očkována nově vyvinutou látkou a druhá polovina bude očkována proti meningokoku. Podle profesorky a vedoucí výzkumu Sarah Gilbertové tak bude možné prokázat účinnost nové vakcíny. Pouze lékaři budou vědět, který z dobrovolníků bude očkovaný novou vakcínou.

První dva dobrovolníci podstoupili zahájení zkušebních testů vakcíny již včera 23.4.2020. Plán vědců z výzkumného střediska Jenner Institutu v Oxfordu, je podrobněji monitorovat první dva účastníky testovacího programu po dobu 48 hodin. Třetí den od zahájení testování má být naočkováno dalších šest dobrovolníků. Teprve až pátý den od startu trialu začnou s větším počtem očkování dobrovolníků najednou.

Nová vakcína, která má pomoci v boji proti COVID-19, byla vyvinuta z oslabené verze virusu “běžného nachlazení” a upravena tak, aby se nemohla v lidském těle rozšiřovat.

Účastníci testů mají za úkol zaznamenávat zdravotní příznaky po sedmi dnech od očkování vakcínou, dohromady po dobu tři týdnů od začátku sledování. Po dobu sledování účastníků testování vakcíny ChAdOx1 nCoV-19 bude dobrovolníkům několikrát odebrán vzorek krve pro posouzení a další testy.

Experimentální vakcína vědců z Oxfordu – ChAdOx1 nCoV-19, je v současné jednou z celosvětového seznamu sedmdesáti potencionálních látek pro pomoc v boji s koronavirem COVID-19.

Sdílejte mezi přáteli: