Prvních 150 pracovníků z Rumunska pro farmy

Sdílejte mezi přáteli:

Ve čtvrtek 16.4.2020 odpoledne přiletělo do Británie na letiště Stansted prvních stopadesát pracovníků sběračů z Rumunska, jako součást plánu pro záchranu letošní britské produkce zeleniny a ovoce.

Potravinářský gigant G’s Fresh zaplatil za leteckou dopravu dohromady stopadesáti mužů a žen z Rumunska kolem £40.000. Z letiště je poté přepravili na východoanglickou “superfarmu”, která pokrývá rozlohu sedmi tisíc hektarů. Mluvčí společnosti připustil, že takových letadel přiletí do Británie z Rumunska ještě několik.

Tito lidé jsou pro sběr produkce mimořádně důležití…

Díky omezení cestování a restrikcím spojeným s COVID-19 po celé Evropě, čelí britská produkce plodin na farmách mimořádné výzvě. Odbornící dodávají, že Spojené Království čelí katastrofě v podobě 3.8 milionu tun nezpracované produkce.

Personální ředitelka Beverly Dixon řekla: „Tito lidé jsou pro sběr produkce mimořádně důležití, v momentálním případě pro sběr produkce listového salátu. Bez nich by produkce hnila na poli. Tito pracovníci podpoří naši efektivitu, mezitímco školíme nové britské zaměstnance.“

Mobilizace Britonů se nezdá být doposud úspěšná

Tisíce britských pracovníků, kteří reagovali na celonárodní výzvu, aby pomohli sbírat ovoce a zeleninu na farmách, nakonec pracovní nabídky odmítli. Podle asociace pracovník agentur The Alliance of Ethical Labour Providers bylo na 36 tisíc zájemců, ale pouze 6 tisíc z nich se nakonec rozhodlo pro pracovní pohovor. Jedna z náborových agentur asociace uvádí, že doposud 900 uchazečů odmítlo nabídku práce na farmách a 112 ji přijalo. Další agentura uvedla, že pouze 9% uchazečů bylo způsobilých k dokončení náborového procesu.

Hlavní překážkou pro Brity jsou délky smluv pro práci na farmách, vzdálenost farmy a neschopnost pracovat na plný úvazek kvůli pečovatelským povinnostem.

  • G’s Fresh patří k největším britským pěstitelům hlávkového salátu
  • Každoročně se sklizeň britské produkce zeleniny a ovoce spoléhá na 90.000 pracovníků ze zahraničí
  • Uzavření restaurací a takeaway v důsledku omezení šíření COVID-19 způsobilo přebytek více než 188 tisíc tun brambor v hodnotě £45.3 milionu

 

Sdílejte mezi přáteli: