Old Harry Rocks

Sdílejte mezi přáteli:

Zjistěte co je Old Harry Rocks, jak se tam dostat a prozkoumejte tak krásy okolí Bournemouth a Poole.

V našem miniprůvodci cestování a objevování Bournemouth a okolí se vydáme na cestu za dechberoucí skalní masou, kterou vídáme při procházce po pláži a z přilehlého okolí – Old Harry Rocks.

Old Harry Rocks 2

Old Harry Rocks 4

Kde to je

Skalní útvar nazývaný Old Harry Rocks se nachází 5 kilometrů vzdušnou čarou od Bournemouth a Poole a dva a půl kilometru od Studlandu.

Proč Old Harry Rocks

První legenda vypráví o ukrytém pirátském pokladu Harryho Paye. V těch časech velmi známého piráta z Poole, který napadal a terorizoval obchodní námořní lodě plující u pobřeží. Jeho uloupené kořisti by tak měli být ukryté kdesi v jeskyních skalního útvaru.

Druhý příběh přičítá název “Old Harry” vlastnímu zlu. V 18. století takto angličané přezdívali samotného ďábla (doslova “The Devil”), který v oblasti útesů dřímá. Tímto příznačným pojmenovaním měli tak skály varovat připlouvající námořní lodě před mělčinou a útesy.

Jak se tam dostat

Pokud nemáte vlastní auto či kolo, nezoufejte. Na Old Harry Rocks je možné se dostat autobusem. Na výběr máte hned ze dvou možností. Vycestovat autobusem Breezer č. 50 z Bournemouth (Více na https://www.morebus.co.uk/purbeck-breezer) a vydat se tak za cílem přes Sandbanks Ferry (trajektem) nebo z Poole autobusem Breeze č. 40 putující opačnou stranou do Swanage a to přes Wareham. Na Old Harry Rocks musíte poté znovu přestoupit ve Swanage zpět na autobus č. 50 směr Bournemouth a vystoupit v Studland village. Denní jízdenka pro obě trasy dohromady stojí £9 pro dospělého a můžete na ni skutečně cestovat celý den, tam i nazpět, jak je libo.

Breezer

Route 50

Z Bournemouth, autobusem č. 50 trvá cesta do Studland village cca 40 minut a další necelou hodinku pěší tůry.

V obou případech se dají objevovat i další místa, např. Swanage, Wareham, Corfe Castle aj.

Zajímavosti
  • Old Harry Rocks se se svým výhledem řadí mezi jednu z nejlepších “coastal walks” v UK vůbec
  • Umístění v prvních TOP 10 nejlepších zimních výletů podle listu Guardian
  • Zapsána v rejstříku Unesco přírodních památek.

 

 

Sdílejte mezi přáteli: