Od Harry Paye až po Maritime Day aneb oslavy mořeplavby v Poole

Sdílejte mezi přáteli:

Kulturní události roku na oslavách loděstavby a mořeplavectví v britském Poole z minulosti, přítomnosti a budoucnosti.

Již tento měsíc slaví městský okres Poole svou námořní minulost, přítomnost i budoucnost. Od slavných příběhů Harryho Paye až po obchodování s Newfoundlandem, od povídaček okolo Vikingů ukrývajících ukořistěný poklad pro svého krále Cnuta v okolí Brownsea Island až po využívání přístavu v Poole Římany k jejich okupaci. Prakticky, loď nalezená v Poole Harbour je vyřezaná z obřího dubu datující svou existenci přibližně 2400 let nazpět.

Výstava vysokostěžňových tradičních lodí, Poole

V dnešní době jsou se Poole chlubí modrými vlajkami ověnčenými skvostnými plážemi, které získali mnohá ocenění, a dodnes přežívající lodní průmysl na špičkové technologické a kvalitativní úrovni, který jedním z mnoha důvodů, proč byl Poole zvolen k oslavám Evropského námořního dne (EMD), který letos (2017) slaví své 10. výročí. Toto je premiéra ve Velké Británii, a s příchodem Brexitu možná i poslední. Slavnosti European Maritime Day pohostí jedny z nějvětších a nejvlivnějších jmen Evropy za námořní sektor, ministry, vědce, akademiky, a podniky, všechny pohromadě spolupracující k jednomu společnému cíli, a to, aby společně dodali udržitelnou hodnotu pro naše oceány.

Celým srdcem zde bude Poole Lighthouse arts centre.

The Poole Maritime Festival shrne dohromady rovnou jak Evropský den námořnictví, tak obchodní workshopy s mořem zábavných aktivit a atrakcí pro rodiny, které byly speciálně vyvinuty, aby doplňovaly celou konferenci a její návštěvníci mohou očekávat, že budou jak pobaveni, tak také poučení cennými informacemi na těch kterých lokacích napříč okresem Poole. Je to také šance pro město ukázat světu, co všechno umí nabídnout.

Již třetí ročník výstavy The Poole Harbour Boat Show bude znamenitým epicentrem již zmiňovaných zábav určených pro rodiny. Tento rok se však bude tato akce rozléhat až od Poole Quay Boat Haven až po komerční přístav a bude mimo jiné zahrnovat výstavu motorových a plachetních lodí, řady linoucích se vystavujících stánků podél celé Poole Quay a také podrobné prohlídky vysokostěžňových lodí.

Své slovo na festivalu bude mít i The Royal Navy, které zde bude vystavovat poměrnou část své flotily a Royal Marines vystaví i část svých ozbrojených sil.

Napříč celými třemi dny vás budou doprovázet místní hudební kapely a čeká vás unikátní slavný ohňostroj spadající letos na Páteční večer. Umění se propojí s komercí během vystoupení místní povídkářské divadelní umělecké skupiny Valise Noire, která předvede představení s názvem CARGO, které je jejich mateřským projektem představení odehrávající již 1000 let obchodní historie města Poole. Úspěchu tohoto projektu předchází enormní množství průzkumu. Celý projekt tak sestává ze dvou částí unikátní venkovní divadelní show a interaktivně-vzdělávacího programu zároveň. Celé představení začíná s připlouvající TS Queen Galadriel, kde se účinkující vyjeví na její palubě a v Poole Quay se tak divákům začne odhalovat celý příběh se zakončením na nově zrekonstruované Sea Music skulptuře vytvořenou Sirem Anthony Caro.

Colin Philimore, ředitel divadelního projektu CARGO se nechal slyšet, že v průběhu festivalového týdne si TS Queen Galadriel příjdou dopodrobna prohlédnout děti z místní školy, a poté zajdou na prohlídku Poole Musea, kde je čeká související výstava a také “Merman of the Swash Channel Wreck” nově objevený vrak v Březnu 2017. Jde o část lodi Fame pocházející z Holandského přístavu Hoorn, která se zde potopila v roce 1631.

Ben Days, ředitel festivalu Seven Seas pocházející z Harbourside Park (Baiter) řekl: “Jakožto vstřícný mořeplavec a organizátor několika akcí tady, jsem byl schopný dát dohromady skvělou akci a moje partnerka tady Marienne Brownová a já jsme doslova dřeli na tom, abychom tady v lokalitě dali dohromady něco, co dodá místu svěží vítr do plachet, a co diváky uchvátí.”

Celý festival Seven Seas zavede návštěvníky festivalu na cestu kolem světa díky své sestavě hudebního doprovodu, výtečnému jídlu a umění. “K těm nejvýznamnějším asi patří ledové kluziště v regionu Arktida, Bluesovou a Jazzovou hudbu s udírnou, Creole menu, Zenové meditační zóny s možností jógy, Pan-asijská kuchyně v regionu Indický oceán společně se zástupci světových a místních charitativních organizací hostujících vzdělávací tématické diskuzní panely, pak také společenské aktivity a výstavy vztahující se k jednotlivým regionům našeho festivalu Seven Seas.”, vysvětluje Ben.

Pódium The Harry Rocks bude představovat ohromný talent jednotlivých místních kapel a ohromující přístavní Big Wheel sahající do výšky 108 stop nad mořem umístěného v Baiter během celé doby trvání festivalu poskytující návštěvníkům festivalu unikátní ptačí pohled z výšky na celý Poole.

Chef Alex Aitken u jeho nové restaurace, The Jetty (Mudeford/Christchurch, UK)

Poole Park bude naopak epicentrem akce zvané “Taste of the South”, zcela nové akce, která zde oslaví místní dobré jídlo, pití a přivede dohromady jedny z nejtalentovanějších kulinářských mistrů kulinářského umění. Místní šéfkuchaři nabídnou excelentní podívanou a prozradí vám i jejich tajné tipy a triky.

Alex Aitken (šéfkuchař patron v restauraci The Jetty, Christchurch) bude vařit Gin&Salmon chod s místním ginem zvaným Pothecary Gin, který získal nesčetná ocenění.

Zatím co se Cllr. Xena Dion připravuje předat štafetu novému starostovi Poole, vzpomíná na své působící období a na svou zainteresovanost do Maritime Conference, která započala svou dráhu již v roce 2011. Xena zmínila překážky, které byly překonány, aby se Poole stal hostující lokalitou, překážky jako jsou nabídky ostatních měst, Brexit nabíral na svém, a navíc v jedné části jednání bylo celé vyjednávání pozastaveno. Radní Dionová ráda slyšela, že je Poole, bez ohledu na celou situaci okolo Brexitu lokalitou číslo jedna pro tuto konferenci na rok 2017. “I přesto, že UK už nebude součástí Evropské unie, má stále své velké místo v Evropské námořní komunitě, má obrovskou roli v námořní politice. Co se odehraje v našich vodách se netýká jen Evropy, ale celého světa. Toto je nepředstavitelně prestižní událost roku, a my jsme nadevše poctěni, že nám bylo umožněno hostovat letošní ročník v Poole.”, dodává radní Dion.

Jakožto starostka, sama osobně hostuje kulturní akci Maritime Ball 2017 dne 13. Května v Lighthouse, na podporu třech místních charitativních celků zvolených ke kooperaci na začátku jejího funkčního období na pozici starostky Poole.

Poole Maritime Festival 2017 ve dnech 15.Května – 21.Května 2017

Sdílejte mezi přáteli: