Nová pravidla sociálního distancování v UK

Sdílejte mezi přáteli:

Starý příspěvek, který neobsahuje 100% aktuální informace. Informace zde uvedené jsou pouze informativního charakteru podle pravidel z loňského roku

Nové “pravidlo šesti” platné od dnešního dne 14.9.2020, které zakazuje shromažďování více než šesti lidí. V Anglii, Skotsku a Walesu platí rozdílná pravidla.

Co znamená “pravidlo šesti”?

Tuto frázy “rule of six” použil premiér Boris Johnson na tiskové konferenci minulý týden, přičemž oznámil zákaz setkávání skupin více než šesti lidí v Anglii a to jak uvnitř, tak i venku. Nové pravidlo nahrazuje stávající pokyny týkající se setkání lidí ze dvou domácností na jednom místě “uvnitř” současně, což znamená, že podle nových pravidel může být šest osob až ze šesti různých domácností.  Nová pravidla ovlivňují setkání lidí v domácnostech, restauracích, hospodách a venkovních prostorách, jako například v parcích.

Rozdílná pravidla

Omezení shromažďování se v Anglii týká všech, včetně dětí. Oproti tomu ve Skotsku nová pravidla nezahrnují děti mladší 11-ti let a ve Walesu se nové pravidlo nevztahuje pro děti mladší 12-ti let. Ve Walesu je dále povolené shromažďování lidí do třiceti osob venku a nově je Walesu požadováno zakrytí obličeje při nakupování a uvnitř veřejných prostor. V Severním Irsku zůstávají předešlá lokální pravidla beze změn.

Vyjímky tvoří svatby a pohřby shromažďující do třiceti osob.

Pravidla domácností a tzv. sociálních bublin zůstavají nezměněny.

Co je sociální bublina?

Myšlenka tzv. sociální bubliny byla poprvé představena na Novém Zélandu. Bublina je definována jako skupina lidí, s nimiž máte blízký fyzický kontakt. Díky tomuto se mohou dospělí jedinci žijící sami, nebo rodiče samoživitelé s nezletilými dětmi stýkat s další jednou domácností jakékoliv velikosti.

Porušení nových pravidel

Každý člen skupiny porušující nová pravidla o shromažďování dostane od policie na místě pokutu £100, která se může vyšplhat až na částku £3,200 při opakovaném porušení.

Policie bere oznámení za porušení pravidel sociálního distancování zcela vážně. O svém se tak mohl například přesvědčit devatenáctiletý mladík z Nottinghamu, který nezvládl organizaci narozeninové párty a na místě se sešlo více než 50 gratulantů, čímž všichni porušili předešlé pravidlo shromažďování do 30 osob. Mladík dostal pokutu £10.000.

Tato nová a nepříjemná omezení začínají právě poté, co se takzvané R číslo Velké Británie opět vystupňovalo na hodnotu 1.0 – 1.2. Na stejnou hodnotu jakou mělo R číslo z března (marca) tohoto roku. Reprodukční R číslo ve Velké Británii a jeho růst na GOV stránkách: www.gov.uk/guidance/the-r-number-in-the-uk.

Co je reprodukční číslo R?

Číslo R je základní reprodukční číslo. U epidemií pomáhá odhadnout, jak se budou šířit. Čím vyšší je reprodukční číslo, tím se nemoc rychleji šíří. Pokud je R číslo menší než jedna, počet nakažených v populaci klesá. Základem je tedy udávání průměrného počtu dalších osob, které přímo nakazí jeden nakažený pacient. Je dáno zejména infekčností onemocnění, četností osobních kontaktů nakaženého a dobou, po kterou nakažený může šířit onemocnění, než se dostane do karantény nebo je izolován. (Zdroj: koronavirus.mzcr.cz/co-je-to-r-cislo)

Sdílejte mezi přáteli: