Navždy opuštěná Tyneham Village

Sdílejte mezi přáteli:

Jedna z nejznámějších vesniček v Dorsetu, kam se její obyvatelé už nikdy nevrátili. Tyneham Village – Místo, kde se zastavil čas před více než 70-ti lety.

Před rokem 1943 vypadala malebná vesnička Tyneham jako každá klasická vesnice jurského pobřeží té doby – jednoduchý vesnický život bez elektřiny, vodovodu a kanalizace, přesto se štastnými obyvateli navštěvujícími místní kostel a školu. Zkrátka daleko od shonu a problémů městského života.

II. Světová válka

Konec prosince roku 1943 zasáhla obyvatele Tynehamu zničující zpráva a museli opustit své domovy na příkaz britské vlády. Ta se totiž rozhodla nárokovat Tyneham a přilehlé okolí jako místo pro výcvik spojeneckých sil v období 2. světové války a přípravy na historický Den-D. Nešťastné rozhodnutí k vystěhování tak vedlo k rozšíření vojenských střeleckých pásem, které v oblasti mezi jihoanglickým Warehamem a Lulworthem existovalo od jejich založení již od roku 1917.

Pouhých 28 dnů na vystěhování celé vesnice

Oznámení o dočasném vystěhování 252 vesničanů mělo proběhnout do 28 dnů (do 19. prosince 1943), kteří byli ujištěni, že jde pouze o dočasné řešení. Britská vláda slíbila obyvatelům Tynehamu návrat do jejich domovů a pokračování ve svých životech jakmile válka skončí.

Mezi posledními, kdo opouštěl Tyneham, byla Evelyn Bondová, která na dveře vesnického kostela v Tynehamu zanechala vzkaz:

Vzkaz na dveřích kostela

Původní obyvatelé Tynehamu se bohužel už nikdy nevrátili a to i navzdory slibu britské vlády a rozsáhlým kampaním navrácení domovů obyvatelům Tynehamu nazpět.

Přestože je to více než sedmdesát let do minulosti, místní škola a kostel zůstávají absolutně nedotčeny časem. V místní škole to dokonce vypadá tak, jako by tam zrovna skončila výuka.

Škola v Tyneham

Worbarrow a Tyneham beach a stezka až k Durdle Door

Prohlídkou zapomenutého místa, kde se zastavil čas to nekončí. Přibližně dvacetiminutovou chůzí od vesnice (cca 1,6 km) se dostanete na pláže Tyneham a Worbarrow. Nádherné panenské pláže nedotčené komerční turistikou. Pokračovat můžete vyznačenou stezkou The Lulworth Ranges po pobřeží, takzvanou coastal walk, až k Lulworth Cove zálivu a pláži Man O’War, která se nachází hned vedle jedinečného skalnatého útvaru Durdle Door.

UPOZORNĚNÍ: Celá oblast Tynehamu včetně pobřežní stezky k Durdle Dooru je vojenskou oblastí vedená pod správou MOD (Ministry of Defence; Ministerstvo Obrany). Otevírací doba a vstup veřejnosti je omezen viz. níže o otevírací době)

WORBARROW BAY A COASTAL WALK

Worbarrow Bay

 

OTEVÍRACÍ DOBA

Po dekádách argumentů s armádou je částečně zrestaurovaná Tyneham Village od počátku 90.tých let dostupná veřejnosti s limitovaným přístupem.

Vstup do vojenské oblasti Tynehamu je možný většinu víkendů a státních svátků v roce od ranních hodin s exhibicí a vstupem do školy a kostela v odpoledních hodinách. Pro návštěvní termíny ve všední dny Tynehamu, možnost procházky po pobřežní stezce a návštěvu pláže a aktualizace navštivte oficiální internetové stránky Dorset councilu a stránky samotné lokality tady: The Lulworth Ranges and Tyneham Village.

Doba dojezdu autem z Bournemouth je přibližně jednu hodinu.

TIP REDAKCE

TIP: Jednodenní výlet do Tyneham Village a návštěvu zálivu Lulworth cove, pláže Man O’War a Durdle Door zvládnete pohodlně za jeden den. Cestou nazpět se můžete zastavit například v Kimmeridge Bay, Old Harry Rocks nebo můžete navštívit Corfe Castle a zakončit vaši výpravu po pláži ve Studlandu.

TYNEHAM VILLAGE NA MAPĚ

 

Sdílejte mezi přáteli:

Napište komentář