Kimmeridge Bay

Sdílejte mezi přáteli:

Vydejte se na výlet po stopách historie planety Země Jurským pobřežím za fosíliemi pravěkých tvorů na jihu Velké Británie do Kimmerdge Bay v Dorsetu.

Kimmeridge je malá vesnička ležící na poloostrově Isle of Purbeck zhruba jedenáct kilometrů od Swanage na jižním pobřeží Velké Británie, zvaného také jako Jurské pobřeží (Jurassic Coast) kopírující oblasti pobřeží počínaje Studlandem s uchvacující útesní formací Old Harry Rocks viditelných z pláží v okolí Bournemouth, až po Exmouth ve Východním Devonu.

HISTORIE A ZAJÍMAVOSTI

Místo okolí celého zálivu Kimmeridge Bay bylo již dobře známo a popsáno v dobách okupace Britských ostrovů Římskými vojsky, kteří hojně využívali místní břidlicové bohatství jako palivo pro získáváni soli z mořské vody. Kromě neúspěšné těžby kamence a pokusu vytvoření z oblasti průmyslovou zónu tehdejší doby skelného průmyslu a těžbu nerostu, se v malebném zálivu Kimmeridge nechalo postavit přístavní molo, které bylo po neúspěšných pokusech oživení oblasti průmyslem a obchodu zničeno. Ve dvacátých letech minulého století se v okolí těžil petrolej, jejímž zdrojem je takzvaný kimmeridžský jíl, tvořící 95 procent petrolejových zásob v celém Severním moři.

FOSÍLIE A GEOLOGIE

Stupeň epochy naleziště, nazývaným Kimmeridž, se řadí do pozdního Jurského období a byl pojmenován podle samotného názvu přilehlé vesnice. Jílovité sedliny s pozůstatky tehdejšího života se začli tvořit před více než 150 milióny lety.

KDE TO JE A JAK SE TAM DOSTAT

Do Kimmeridge Bay se nejlépe dopravíte vlastním vozidlem, nicméně skupiny dost možná ocení pronájem minibusu. Samotná cesta do ústí zálivu je v některých úsecích velmi úzká a je třeba dbát větší opatrnosti. Před samotným cílem máte možnost vychutnat si pohled na pozoruhodnou krajinu s nezapomenutelným a několika kilometrovým výhledem po okolí.

Sdílejte mezi přáteli: