EHIC kartičku pojištění nahradí GHIC

Sdílejte mezi přáteli:

EHIC kartička pojištění pro neodkladnou zdravotní péči na území Evropské unie nahradí nová verze karty globálního pojištění – GHIC.

Co je EHIC kartička?

EHIC karta (European Health Insurance Card) vás v současné době opravňuje k poskytnutí nezbytně nutného lékařského ošetření v zemích EU, Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnsku. Platnost EHIC karet platí do vypšení platnosti na zadní straně i po Brexitu.

Naše dohoda s EU zaručuje našim občanům právo na přístup k potřebné zdravotní péči o jejich prázdninách a cestách do zemí EU bude pokračovat. – Edward Argar, Ministr zdravotnictví

Co je GHIC karta a jak ji získat?

Pokud vypršela platnost vaší EHIC kartičky pojištění, nebo máte zájem o základní pojištění při vycestování mimo Spojené Království, můžete ZDARMA zažádat o novou britskou kartu pojištění GHIC (Global Health Insurance Card). Nová GHIC kartička pojištění bude stejně tak jako EHIC pokrývat chronická, nebo stávající onemocnění, rutinní péči v mateřství a lékařskou péči v naléhavých případech. Stejně tak jako EHIC, nová karta GHIC není alternativou řádného cestovního pojištění a soukromé lékařské péče. Nová obdoba karty nebude platná v Norsku, na Islandu, v Lichtenštejnsku ani ve Švýcarsku.

Občané zemí EU a nová GHIC

Občané zemí Evropské unie (a občané Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska), kteří žili ve Velké Británii před koncem roku 2020 a zdále zde pobývají, mohou nadále využívat zdravotní péče NHS. Mohou tedy zažádat o novou kartu takzvaného globálního pojištění – GHIC. 

Jak získat novou GHIC kartu

O novou kartu GHIC můžete požádat online alespoň dva týdny před vypršením původní karty pojištění (EHIC), nebo dva týdny před plánovaným vycestováním s dobou doručení deset dní. Online žádost na oficiálních stránkách s doplňkovými informacemi: Global Health Insurance Card (GHIC).

Více informací

Sdílejte mezi přáteli: