Dorset Naga a Dragon’s Breath – Chilli co má říz

Sdílejte mezi přáteli:

Máte rádi pálivé? V Dorsetu jsou nejen krásné pláže a památky, ale pochází odtud také jedna z nejpálivějších čili papriček na světě.

Dorset Naga chilli paprička

Překvapivé a na první pohled až neuvěřitelné se může zdát, že jedna z nejpálivějších papriček na světě se zrodila právě v anglickém West Bexingtonu nedaleko Dorchesteru. Čili paprička Dorset Naga, vyšlechtěná z druhu bangladešské pálivé papričky se stala v roce 2006 světovým rekordmanem a byla zapsána do Guinessovi knihy rekordů. Svojí pálivostí předčila v roce 2006 “čili papričku rekordmanku” Red Savinu, která měla v té době “pouhých” 346.000 jednotek, podle stupnice pálivosti Scovilleho (SHU). Pálivost čili papričky Dorset Naga dosahovala o 60 procent vyšší pálivost, tedy 923.000 SHU! Neuvěřitelnost a pochyby unikátnosti jedné z nejpálivějších čili papriček na světě potvrdili dvě testující laboratoře.

V současném žebříčku pálivosti čili papriček se Dorset Naga umisťuje na 5. místě (Scovilleho stupnice pálivosti a žebříček nejpálivějších čili papriček na Wikipedii).

Cesta k nejpálivější papričce na světě

Za mimořádným výsledkem čili papričky Dorset Naga stojí manželé Joy a Michael Michaudovi a jejich inspirativní příběh. Manželé společně založili vůbec první podnik s pěstováním čili papriček ve Velké Británii poblíž oblasti Chesil beach na pozemku, který tam zakoupili před více než 20-ti lety. Nejdříve se na pozemku snažili pěstovat bio plodiny, avšak díky podnebí, půdě a velikosti pozemku nepřinášelo jejich podnikání velký úspěch. Po několika letech a několika neúspěšných pokusech se nakonec manželům podařilo získat know-how pro pěstování čili papriček v západním Dorsetu a čili papričkám se začalo v místních podnebných podmínkách konečně dobře dařit. Podnikání manželů začalo konečně prosperovat a jejich podnik Peppers by Post zásoboval čerstvými čili papričkami Velkou Británii a prodával sazeničky čili papriček po celé Evropě.

Kde koupit

Dnes manželé společně prodávají nejen semínka a čerstvou čili papričku Dorset Naga společně se semeny a sazeničkami ostatních s lokalitou souvisejících plodin na jejich webových stránkách a eshopu Sea Spring Seeds (www.seaspringseeds.co.uk)

Naga je pochopitelně prodávaná se zdravotním upozorněním. Stejně tak je tomu v případě ostatních velmi pálivých čili papriček. Při zacházení se samotnými semínky je rovněž doporučeno s použitím rukavic aby nedošlo k popálení.

Zajímavosti

  • Ačkoli se původní kultivar Nagy pěstuje v tropických podmínkách Bangladéše, Dorset Naga je pěstována ve skleníkách u jižního anglického pobřeží, kde teploty zdaleka nepřipomínají tropické klima ani zdaleka.
  • Dorset Naga byla úředně certifikována jako nový druh čili papričky, a to Úřadem Společenství pro odrůdy rostlin EU.
  • Dorset Naga je zapsána v Collinsově slovníku (https://www.collinsdictionary.com/dictionary/english/dorset-naga).
  • Semínka Naga Morich, ze které vzešla Dorset Naga, zakoupili manželé ve specializovaném orientálním obchodě v Bournemouth – Makkah v Charminsteru.

Upozornění – Pálivé čili papričky mohou způsobit zdravotní komplikace i smrt a nedoporučuje se z nich připravovat jakýkoliv pokrm! Dávejte si proto na sebe pozor!

Další britský chilli rekordman – Nejpálivější chilli na světě z Walesu

Waleská čili paprička Dragon’s Breath dosahující enormních hodnot na stupnici pálivosti byla vypěstována čistou náhodou. Mike Smith z Denbighshire ve Walesu vypěstoval druhou nejpálivější čili papričku na světě! Mike spolupracoval s Nottingham Trent University, kteří věří v použití čili papriček jako přírodních anestetik pro pomoc lidem s alergií a nesnášenlivostí na běžné látky anestetik v anesteziologii.

Svými hodnotami, 2.480.000 SHU, tak chilli paprička Dragon’s Breath překonala krále čili – Carolina Reaper (volně přeloženo jako Karolínský Smrťák ?). (Scovilleho stupnice pálivosti a žebříček nejpálivějších čili papriček na Wikipedii)

Králem chilli papriček je v současné době odrůda Pepper X

Sdílejte mezi přáteli: