Anglie: Povinné roušky v obchodech

Sdílejte mezi přáteli:

Ke konci července (júla) bude povinné nosit roušku v obchodech.

Povinnost nosit pokrývku obličeje v Anglii, tedy například roušku, bude nutné od 24. července (júla). Těm, kteří novou podmínku při nakupování nedodrží, hrozí pokuta až do výše £100. Anglie se tak inspirovala nařízením vlád ostatních zemí jako je například Skotsko (roušky ve skotských obchodech povinné od 10. července) a nebo zeměmi EU, kde platí stejná pravidla, jako například v Německu, Španělsku a v Itálii.

Wales a Severní Irsko prozatím nebudou vyžadovat pokrývku obličeje od nakupujících, přičemž je možné, že se podle momentální situace mohou pravidla pro nakupující také změnit.

24.7.2020 doplnění: Pokrývka obličeje je v Anglii nutná ve všech obchodech, supermarketech, bankách, finančních organizacích, poštách a restauracích nebo v provozovnách s rychlým občerstvením, a to pokud si objednávku vezmete s sebou. Použití pokrývky obličeje při využití veřejné dopravy platí stále.

Ministr životního prostředí George Eustice v televizním programu BBC Breakfast dodal, že se nové pravidlo zakrývání obličeje v obchodech nevztahuje na samotné zaměstnance v maloobchodech. Zároveň dodal, že jde o řízení celkového rizika a že k tomuto účelu postačí jakýkoliv druh pokrývky obličeje.

Pokuty a sankce

Nová pravidla nošení pokrývky obličeje bude vymáhat policie. Pokuta až do výše £100 hrozí každému, kdo jí nezaplatí do 14-ti dnů. Snížená sazba za nedodržení nového pravidla bude £50, pokud se pokuta zaplatí do 14-ti dnů. Po personálu v obchodech bude vyžadováno, aby zákazníky při porušení nenošení pokrývky obličeje vyzvali pro dodržování nových pravidel. Od zaměstnanců obchodů se však ale nebude očekávat jejich prosazování.

Zajímavosti

  • Starosta Londýna Sadiq Khan uvedl v programu BBC Radio 4 Today, že od 15. června bylo vyloučeno z městské hromadné dopravy asi 18 500 cestujících, kteří nenosili pokrývku obličeje, přičemž bylo uděleno 59 pokut.
  • Více než polovina dotázaných dospělých osob v prvním červencovém týdnu uvedla, že během pobytu mimo domov používali pokrývku obličeje. Podle Britský národní statistický úřad – Office for National Statistics (www.ons.gov.uk).
  • Pokrývky obličeje ve veřejné dopravě jsou v Anglii povinné  od 15. června. Od tohoto pravidla jsou osovobozeni děti do 11-ti let a osoby s určitým zdravotním postižením.

Sdílejte mezi přáteli: