Anglické Vánoce

Sdílejte mezi přáteli:

Vánoce ve Velké Británii. Tradice a zajímavosti těchto svátečních dnů mezi ostrovany. 

¨

Středoevropský duch Vánočních tradic – Brána do svátků Vánočních

První branou do nádechu Vánoc je nám dobře známý Advent, kterým svým původem pochází z 19. století z protestanské oblasti Německa. Protestanské německé rodiny kreslili křídami linie po celý prosinec až do 24.12. a to až do té doby, než moderní komerční verze kalendářů začali postupem času tuto tradici plně nahrazovat. Dnes známe tuto verzi jako 24 – 25 okénkovou verzi adventního kalendáře.

Christmas Eve – 24.12.

Ve Velké Británii je na Christmas Eve kladen mnohem menší důraz než jaký na něj kladou ostatní země světa. Mnohem větší důraz Britové kladou na Christmas Day a Boxing Day. Dodržují se zpěvy Vánočních koled, půlnoční bohoslužby a rodinná setkání v klasických britských hospodách. Noční aktivity na Christmas Eve jsou největší zajímavostí hlavně pro nejmenší, kdy se věší tradiční červené punčochy, než odejdou spát. Věří se, že Father Christmas a jeho Elfové vyrábějí všechny dárky pro vánoční svátky v jeho velkém domově v Grónsku. Na Christmas Eve naloží všechny dárky na svoje saně poháněnými devíti soby (jména sobů – Skokálek, Tanečník, Plašílek, Dračice, Kometa, Amor, Hrom, Blesk a Rudolf). Rudolf,  jako jeden z nejznámějších sobů je vždy v popředí sobího spřežení, aby navigoval svým rudě červeným nosem napříč světem. Ráno 25. prosince jakmile se děti vzbudí, najdou ve svých vánočních punčochách dárky. Tradičně se pro Father Christmas na Christmas Eve navečer odkládají stranou Mince Pies a Sherry (alkohol na zahřátí), anebo mléko s máslovými sušenkami. Novodobě také karotky jako pamlsek pro jeho soby.

Christmas Day – 25.12.

Původem oslavy Vánoc, tak jak je ve Velké Británii známe dnes, je jejich následovník “Zimní Oslavy”, které se datují až do 6. století v Anglii. V dobách středověku to byli velice důležité svátky s mohutnými hostinami. V dobách vlády královny Victorie se Vánoce stali časem darování dárků a velice významným obdobím mezi dětmi.

Britské rodiny s dětmi vstávají brzy ráno a rozbalí si dárky a až poté se celá rodina sejde u snídaně. Někteří Britové se vydávají do kostela.

Ke klasickým britským Vánocům také patří typické vánoční menu. Pečená krůta, pečené brambory, růžová kapusta a ostatní zelenina, krůtí vypečená omáčka včetně brusinkové nebo chlébové omáčky. Následuje Christmas Puding (původně známý jako švestkový puding) a Mince Pie se smetanou, brandy či s whiskey máslem.

Proslov Královny – Queen’s Message

Jeden z Vánočních Britských rituálů, který nepochází z pradávných tradic, je proslov britského monarchy vysílaný celonárodně na Christmas Day. Celá tato tradice vznikla v roce 1932, kdy král Jiří V. četl celému národu svůj zvláštní proslov napsaný spisovatelem Rudyardem Kiplingem, který se vysílal celonárodně s obřím úspěchem. Královna Alžběta II. je pokračovatelkou této tradice až do současnosti. Každým rokem královna vysílá celému národu svůj vzkaz na Christmas Day.

Boxing Day – 26.12.

Tradiční období darování dárků svému okolí (v minulosti služebnictvo, kramáři, pošťáci aj.). Tento svátek původně pochází z dob středověku, kdy každý farář měl za úkol vyprázdnit almužny ve svém kostele a roznést dary chudině.

Dvanáctero dní Vánočních – 26.12. až 6.1.

Dvanáct dnů Vánočních je období, které křesťanská teologie označuje za rozpětí mezi narozením Krista a příchodem Mágů, Mudrců, nebo chcete-li v Českých končinách známými jako příchodem Tří Králů. Toto období začíná 25. prosince (Vánoce) a trvá až do 6. ledna (dne Zjevení, také nazývaným dnem Tříkrálovým). Čtyři týdny před Vánocemi jsou společně známé jako Advent, který začíná čtyři neděle před Vánocemi a končí 24. prosince.

Některé rodiny se rozhodly označit toto období Dvanáctera dní Vánočních sledováním svátků různých svatých (včetně sv. Štěpána 26. prosince) a plánovat každodenní aktivity spojené s Vánocemi, ale pro mnohé se po 25. prosinci věci vrátily k běžnému podnikání.

“12 dní vánoc” je také vánoční koleda, ve kterém se zpěvák chlubí o všech chladných darech, které dostali od své “pravé lásky” během 12 dnů Vánoc. Každý verš vychází z předchozího, slouží jako skutečně účinný způsob, jak obtěžovat členy rodiny na silnicích.

Dělení a vysvětlení všech 12-ti dní:
‘partridge in a pear tree’ – koroptev na hrušni je Ježíš Kristus
‘two turtle doves’ – 2 hrdličky jsou Starý zákon a Nový zákon
‘three French hens’ – 3 francouzské slípky jsou 3 ctnosti – víra, naděje, láska
‘four calling birds’ – 4 volající ptáci jsou evangelisté
‘five gold rings’ – 5 zlatých prstenů je 5 knih Mojžíšových
‘six geese a-laying’  – 6 snášejících hus je šest dní stvoření světa
‘seven swans a-swimming’ – 7 plovoucích labutí je sedm darů Ducha svatého
‘eight maids a-milking’ – 8 dojících služek je osm blahoslavenství
‘nine ladies dancing’ – 9 tančících dam je ovoce Ducha svatého.
věrnost, tichost a sebeovládání.

‘ten lords a-leaping’ – deset skákajících pánů je Desatero přikázání
‘eleven pipers pipinge’ – jedenáct dudajících dudáků je jedenáct věrných apoštolů
‘twelve drummers drumming’ – dvanáct bubnujících bubeníku je dvanáct bodů víry apoštolů

Vánoční pojmy bez kterých se neobejdete

Christmas cards – neboli Vánoční přání, které se běžně mezi Brity rozdává v práci, mezi přáteli a rodinou. Typická britská rodina průměrně obdrží až ke stovce těchto vánočních přání.

Nativity plays – populární školní aktivita mezi dětmi, kteří hrají školní divadlo.

Carol singers – sborové zpěvy vánočních koled napříč britskými ulicemi, které jsou často ve spojení s místní církví.

Christmas stockings – Vánoční punčochy,  které se již tradičně dávají nad svrchní oblast krbu ale také k posteli.

Christmas puding – Vánoční dezert vyrobený ze sušeného ovoce a lineckého těsta.

Christmas crackers – tuba z barevného papíru s petardou obsahující po roztržení dárek s korunou.

Sdílejte mezi přáteli: