111, 101, 112, 999 – Tísňové linky které musíte znát

Sdílejte mezi přáteli:

Seznam telefonních čísel na koho se obrátit v tísni ve Velké Británii.

999 – Hlavní telefonní číslo tísňového volání

Pro přivolání policie, hasičské služby, pobřežní hlídky, horské služby, tzv. “cliff rescue” a dalších. Toto telefonní číslo se používá v případě vyžadované naléhavé pomoci – například je-li někdo vážně zraněný nebo je-li spáchaný trestný čin. Volání na tuto linku je samozřejmě zdarma a lze ji vytočit i z uzamčeného telefonu. Pokud ho v telefonním seznamu ještě nemáte, doporučujeme si ho uložit jako “EMERGENCY”.

112 – Další číslo tísňového volání

Funguje stejně jako 999 a nasměruje vás na stejnou tísňovou linku. Narozdíl od telefonní linky 999 bude fungovat téměř kdekoliv na světě. Při vaši návštěvě v zahraničí, zejména v Evropě, vám stačí znát pouze telefonní číslo 112. Linka 112 je řízena a financována EU, jejíž prioritou je také poskytnutí překladatelské služby střediskem tísňového volání. Volání na tuto linku je samozřejmě zdarma a lze ji vytočit i z uzamčeného telefonu.

101 – Telefonní číslo policie

Telefonní číslo 101 volejte, pokud chcete kontaktovat policii, ale nejde o naléhavou nebou nouzovou situaci – bez nutnosti okamžité reakce. Například bylo-li odcizeno vaše vozidlo, poškození a odcizení majetku, vyloupení nemovitosti, lehká autonehoda, pohřešované osoby, apod. Obecným pravidlem pro toto číslo je – “Jestliže trestný čin neprobíhá v současné době, tj. právě teď, použijte 101”. Toto číslo lze také použít k poskytnutí informací spáchaného zločinu, jehož jste byli svědkem a také k poskytnutí všeobecných informací – například zjištění informací s postupem vyšetřování, apod.  Hovory jsou účtovány paušálně 15 penci za celý hovor.

111 – Lékařská pomoc

Telefonní číslo služby lékařské pomoci. Použijte v případě nemoci a drobných zranění, není-li v ohrožení život a chcete-li poradit se zdravotními komplikacemi. K dispozici 24/7 spojení s NHS poradcem, který zajistí přepojení na zdravotní sestru, vašeho lekáře, zubaře nebo sjednání termínu návštěvy lékaře a v případě nutnosti vyslání ambulance. Služba lékařské pomoci je také k dispozici online na www.111.nhs.uk. Hovory jsou zdarma.

Zajímavosti

  • Celo-Evropské číslo tísňového volání 112 je ve Velké Británii v provozu od jara 1995.
  • 112 vznikla již v roce 1972 na doporučení CEPT (European Conference of Postal and Telecommunications Administrations). EU přijatý jako standart 29.6.1991.
  • Číslo 999 se poprvé začalo používat od 30.6.1937, kdy pouze pokrývala část hlavní metropole Londýna. V celé UK od roku 1976.

Tísňové linky ve světě

Seznam tísňových linek po celém světě na Wikipedia zde: Seznam tísňových linek (anglicky zde: List of emergency telephone numbers)

Video

Komické podání nové fiktivní telefonní linky v UK z epizody britského konediálního televizního seriálu The IT Crowd (S01E02;2006).

Sdílejte mezi přáteli:

Napište komentář