10 věcí které zdržely BREXIT

Sdílejte mezi přáteli:

10 zásadních chyb a nedoruzumění, které by mohli vysvětlit, proč se doposud Brexit neuskutečnil. (Velmi hrubá pravopisná chyba ve slově “ZDRŽELY” byla opravena až po vydání článku. Za komentáře k tomu děkujeme. Příště si dáme větší pozor!)

Zbývá méně než měsíc do opětovně plánovaného Brexitu. Stane se, nestane se? Na tuto otázku zatím neumí nikdo přesně odpovědět. Ve hře je stále další, nové vyjednávání s EU, zastavení brexitu, odchod nynějšího premiéra Borise Johnsona, hlasování o nedůvěře vlády i nové volby. Nové volby mohou být dost pravděpodobné, ale čas neúprosně běží.

1. VELKÁ BRITÁNIE NEMĚLA PLÁN NA BREXIT

Když bývalý premiér David Cameron vyhlásil referendum o Brexitu na rok 2016, neměl žádný plán B. Následující premiérka Theresa May na tom byla při zahájení ve funkci rovněž tak.

Rád bych řekl, že máme návod – Jak na Brexit, připravený, ale žádný plán nebyl – Ministr pro Brexit, Lord Bridges (2016-2017)

2. EU MĚLO PLÁN – PLÁN NA VLASTNÍ PŘEŽITÍ

Jean-Claude Juncker sice po obdržení oficiálních výsledků o Brexitu uronil slzu, nicméně v té době prezident Francie Francois Hollande sdělil lídrům členským států EU, že Velká Británie za odchod z EU bude muset platit. EU čelila dosud nevídané krizi díky negativním postojům členských států na unii a touto krizí se snaží docílit sjednocení jako nový začátek projektu Evropské Unie. Vyjednávání EU s Velkou Británií tak začalo stylem “one-man show” s Michel Barnierem, nikoliv se zástupci jednotlivých států EU.

3. BREXIT ZNAMENÁ BREXIT – CO TEDY BREXIT ZNAMENÁ?

Když bývalá ministryně Theresa Mayová v roce 2016 promluvila ve vládě poprvé o Brexitu, tvrdila, že Brexit znamená Brexit a že se povede to úspěšně dotáhnout do konce. “Jenom řečnická fráze, kterou jsem již slyšel mnohokát” uvedl Philip Hammond ministr financí v té době. Dále dodal, že s ním bohužel text jejího proslovu nikdo neprodiskutoval. Zároveň také dodal, že jejím proslovem odprezentovala Brexit jako jeho etrémnější variantu. Uvedení článku 50 v platnost v té době znamenalo navrácení pravomocí do Westminsteru, kontrolu hranic a imigrace a kontrolu ekonomiky. To vše bez reálných otázek a odpovědí, které následovali posléze.

Jenom řečnická fráze, kterou jsem již slyšel mnohokát – Philip Hammond

4. PRAVIDLO POLITIKY Č.1 – MUSÍTE UMĚT POČÍTAT

Když premiérka Theresa Mayová vyhlásila volby o dva měsíce předčasně, tak doufala, že se jí dostane podpory. Situace se ale zkomplikovala a její podpora nového britského parlamentu byla mizerná. Zjistilo se, že zase tolik nadšenců pro Brexit v nové britské vládě není. Narozdíl od nadšenců Brexitu v široké veřejnosti. Mayová si nebyla schopna zajistit většinu opozice před vyhlášením předčasných voleb, přepočítala se.

5. ČAS BEŽEL OD ZAČÁTKU

Stále a znovu Michel Barnier připomíná britské vládě, že na dohodnutí se s EU jsou podle Lisabonské smlouvy jen dva roky. Počáteční vlažné vyjednávání nepřineslo výsledky, po kterých touží obě strany. Brexit se měl uskutečnit v březnu 2019.

6. NO DEAL BREXIT – BREXIT BEZ DOHODY JAKO PRÁZDNÁ HROZBA

Brexit bez dohody by přinesl kruté rány britské ekonomice. Exportní daně, chaos v Doveru, odchod mezinárodních společností ze země, nezaměstnanost a další problémy. Británie se vždy snaží všechny uklidňovat. Na tuto eventualitu se však britové připravují. Michel Barnier za EU dodal, že se v průběhu vyjednávání za zavřenými dveřmi s Mayovou nebo ministry nikdy necítil pod nátlakem nebo výhružkou Brexitu bez dohody. O Brexitu bez dohody se tedy mluvilo, ale podle dostupných informací při vyjednávání za zavřenými dveřmi však nikoliv.

7. PROBLÉMY NA HRANICI S IRSKEM – IRISH BACKSTOP NEBOLI IRSKÁ POJISTKA

Po Brexitu by byla hranice mezi Severním Irskem a Irskou Republikou jedinou, zhruba pětiset kilometrovou hranicí mezi EU a Velkou Británií na souši. Pokud by mír na hranicích přetrval, bylo předem domluveno ponechání hranic bez kontrol. EU má ale svoje výhrady o kontrolách určitého typu zboží, které mají za úkol ochranu jednotného trhu. Velmi silným argumentem v tom hraje roli uzavření dohody po Brexitu mezi Velkou Británií a Spojenými Státy. Panují totiž obavy, že bez kontrol na hranicích by se zakázané zboží dostalo jednoduše přes hranici Severního Irska do Irské Republiky a směrem dál do ostatních členských států. Řeč je zejména o importu kuřecího masa omytého chlorem a hormonálně upraveného masa, které neodpovídá evropským standardům. Aby se tedy tomuto zabránilo, vzniká Irská pojistka – Irish backstop, na které trvají EU společně s Irskem.

Proč to tedy premiérka Mayová podepsala? Čas na vyjednávání docházel a bylo potřeba se posunout dál, aby se tak získalo více času pro další vyjednávání budoucích obchodních pravidel mezi EU a Velkou Británií po Brexitu.

8. EU SNILA O ZMĚNĚ NÁZORU BRITSKÉHO KRÁLOVSTVÍ

Snažil se mě přemluvit nad obědem … Martin [Selmayr] mi řekl: „Podívej, pojďme vytvořit dohodu, dáme to celé na pětiletku k ledu. Uvidíme, jak si to celé sedne. “

“Pojďme zapojit Spojené království s Francií a Německem. Uvidíme, jak se usadí “prach” a pojďme se bavit o tom, zda můžeme pro Evropu dosáhnout nové dohody.”

Britský místopředseda vlády David Lidington prozradil, že tuto překvapivou nabídku učinil Martin Selmayr. Následováno summitem světových vůdců, na kterém se hlavy EU ocitly na stejné straně jako Theresa May v řadě argumentů s prezidentem Trumpem.

Selmayr vysvětluje, proč byla nabídka vytvořena:

„Všichni ostatní Evropští vůdci zůstali vzadu, jakmile nasedl [Trump] do své helikoptéry, podívali se jeden druhému do očí včetně Theresy May a pomysleli si:„ Alespoň se všichni shodneme, že jsme poslední obranná linie mezinárodního systému založeného na pravidlech.“

Donald Tusk jednou veřejně vtipkoval o myšlence, že by Brexit mohl být nakonec zvrácen a řekl: „Kdo ví? Můžete si říkat, že jsem snílek, ale nejsem jediný.“ Je to však poprvé, kdy bylo potvrzeno, že Evropská komise učinila krok kupředu a nabídla uložení Brexitu zcela k ledu.

Nabídka byla nakonec zamítnuta a někteří v EU dospěli k názoru, že by bylo lepší, kdyby Spojené království nadobro odešlo – a co možná nejrychleji. Samosebou, rozsah opozice, které ve finále Theresa May uvnitř Parlamentu musela čelit však znamenal, že jiní i nadále věřili, a doufali, že se bude konat další referendum a Brexit se přeci jen nenastane. To způsobilo menší pravděpodobnost, že by se přikláněli ke kompromisu.

Kdo ví? Můžete si říkat, že jsem snílek, ale nejsem jediný – Donald Tusk

9. MINISTŘI SE NA NIČEM NEDOKÁZALI DOHODNOUT

„Obě velké politické strany se na Brexitu pokoušejí navzájem překonávat a předhánět a opoziční strana dlouhou dobu používá Brexit jako prostředek k vyvolání všeobecné volby. Pro mě, jako někoho, kdo miluje Británii, který tam žije celý život, kdo tam studoval, kdo tam má rodinu, si myslím, že je to docela upřímně tragédie, že tváří v tvář tomuto obrovskému rozhodnutí, které učinili Britové, politický systém nebyl schopen se jakkoli sjednotit za středem názorové linie a sjednotit tak zemi. “

Simon Coveney děsí ostatní o neúspěších britského parlamentu a politického systému dosáhnout konsensu okolo Brexitu. Je to ostrý kontrast s jednotou, která byla vidět v Dublinu. Obviňuje jak opoziční Labouristickou stranu, tak i konzervativce. Vládní šéf WHIPu, Julian Smith, říká, že probděl spoustu nocí v důsledku pokusu (a selhání) dosáhnout dohody prostřednictvím poslanecké sněmovny.

Konzervativci byli beznadějně rozděleni na to, o jaký druh Brexitu se jedná. Když Mayová konečně navrhla její „Šekový plán“, udělala to, aniž by zajistila, že má podporu Davida Davise, jejího sekretáře Brexitu.

Její spojenci věří, že kdyby Davisovi bylo nabídnuto jiné zaměstnání, vzal by ho o to raději, než aby úplně opustil kabinet. Domnívají se, že Boris Johnson pak mohl i tak zůstat ve vládě. Jak už to bývá, stal se nakonec loutkou pro ty, kteří chtěli “vyhodit šachovou dámu ze hry” a nakonec také vyhodit Theresu Mayovou.

Vedoucí frakce také obviňuje Předsedu Sněmovny z blokování Brexitu. John Bercow rozhodl, že vláda nemohla vrátit jeho odstoupení od dohody Dolní Sněmovny poté, co byla poražena dvakrát za sebou. Do této doby byli dokonce voliči tvrdé linie jako Boris Johnson a Jacob Rees-Mogg připraveni hlasovat s vládou. Zasvěcenci z Čísla 10 tvrdí, že už měli základ dohody, která mohla získat i podporu DUP, ale hlasování se nikdy neuskutečnilo.

„Parlament je a byl zablokovaný z jednoho prostého důvodu,“ říká Julian Smith. “Velké skupiny poslanců byly připraveny hazardovat, že by mohly vynutit výsledek, jaký chtěli – tvrdší Brexit nebo jiné referendum nebo všeobecné volby – spíše než podpořit dohodu Theresy Mayové.”

10. VŠECHNO BYLO JEN JEDNO OBROVSKÉ NEDOROZUMNĚNÍ

Pokud je jediným cílem EU tento trh, pak byste si mohli kliendě myslet i to, že německý automobilový průmysl by mohl donutit německou vládu, aby splňovala požadavky pocházející z Londýna. Ale pro Německo je EU mnohem, mnohem víc než jen trh. Ostatně je to i jejich osudem, teď nikterak nezabíhajíce do hrůzné historie Německa, že i samotný automobilový průmysl chápe, že je to zásadně důležitější než prodej aut do Velké Británie.

Lídři EU, jako je Frans Timmermans, věří, že britští politici nerozumí idealismu a historii, která je základem evropského projektu. Říká, že „kontinentální Evropané“ nevidí EU stejným způsobem jako Spojené království – „jakožto trh“.

Brexiteeři jakým je například Boris Johnson nezpochybňují historii, ale pochybují o tom, že by vůdci každé země dobrovolně poškodili vlastní ekonomiky. Veřejně prohlásil, že země EU nám budou chtít prodat svá auta nebo sýr nebo dokonce Prosecco.

Tohle Johnsonovo tvrzení absolutně Timmermanse rozzuřilo.

“Třeba že jsem možná i trochu drsný, ale je jednoduše na čase, abychom se stali trochu drsní také proto, že si nejsem jistý, že on [Johnson] je ten pravý, vždycky mám od něho dojem, že na nás na Evropskou Komisi hraje hry.”

David Lidington – celoživotně proevropský – souhlasí s tím, že EU se vždy považovala za politický projekt, ale tvrdí, že k vytvoření nedorozumění jsou zapotřebí dva. Říká, že vůdci EU příliš sériově často za sebou zamítli britské požadavky, které byly tehdy vytvořeny pod čistě krátkodobými politickými tlaky spíše než národními zásadami:

“Mysleli si, že konzervativci prostě přebíhají mezi politickými stranami UKIP nebo DUP, a nikdy nepochopili, že euroskepticismus, tedy touha po suverenitě, podpora Unie byly skutečné mocenské síly, kterým by se musel jmenovitě čelit jakýkoli politický vůdce a politická strana.”

Tato nedorozumění pronikla na půdu Brexitských vyjednávání, protože obě strany si chybně propočítaly, jak bude ta druhá strana reagovat.

Co ještě doposud nijak odzkoušeno je, zda důvěryhodná hrozba Brexitu Bez Dohody, odmítnutí kompromisu na irských hranicích a ochota zadržet návrh onoho “rozvodu” ve výši 39 miliard Liber, který se Británie odsouhlasila zaplatit, zlepší nebo zničí šance na uzavření Dohody.

Chystáme se to zjistit.

Další průzkum a zprávy budou následovat.

Zdroj BBC

Sdílejte mezi přáteli: