NávodyTipy

Výměna řidičského průkazu na britský

Platnost EU řidičského průkazu a jak ho vyměnit za ten britský.

Platnost EU řidičského průkazu v Anglii

Řidičský průkaz vydaný zemí Evropské unie je platný pouze pro skupiny A a B a to do dovršení 70-ti let nebo po dobu tří let od doby, kdy získáte britské občanství.

Výměna za anglický řidičský průkaz

Ať už je váš důvod ke změně jakýkoliv, postup je jednoduchý (Před tím, než žádost vyplníte, ujistěte se, jestli jste rezidentem v UK po dobu nejméně 185 dní. Bez toho to nepůjde).

Jestli máte nárok na UK řidičský průkaz si jednoduše ověříte tady: www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence

Vyplníte žádost o změnu ŘP na folmulář D1, který je k dostání na poště nebo vyplněním žádosti o něj na www.gov.uk/dvlaforms. Formulář je k vyplnění vcelku jednoduchý. Pokud si nebudete vědět rady, tak na poště vám dokážou i poradit. K žádosti by ste měli také přiložit původní řidičský průkaz a pasovou fotografii. Na větších poštách, kde vydávají a ověřují doklady se můžete i rovnou vyfotit v automatu (najděte si vaši nejbližší Post office v Bournemouth zde: www.postoffice.co.uk/branch-finder). Nezapomeňte přiložit šek, popř. poštovní poukázku adresovanou na DVLA Swansea v hodnotě poplatku £43  za výměnu. Zásilku je vhodné si pojistit, se sledováním zásilky nebo s doručenkou. Do třech týdnů by ste měli obdržet váš nový anglický řidičský průkaz poštou.

Co výměnou získáte?
  • Levnější pojištění automobilu
  • Vaše nové ID s fotografií a adresou bydliště, tzv. “Proof of address”
  • Některé nabídky práce vyžadující anglický řidičský průkaz